Szellemi alkotások joga
TÖBB MINT 25 ÉV SZAKMAI TAPASZTALATÁVAL KIEMELKEDÜNK AZ INNOVÁCIÓVÉDELMI, SZERZŐI JOGI ÉS IPARJOGVÉDELMI SZOLGÁLTATÁSOK TERÉN, AMELY IRODÁNK EGYIK FŐ SZAKTERÜLETE.
Az emberi elme által létrehozott egyedi alkotások védelmét hivatott szolgálni, két fő területe a szerzői jog és az iparjogvédelem.
A szellemi tulajdonjog egy önálló jogágat takar, mely a klasszikus polgári jogból nőtt ki; központi eleme maga az emberi elme – és annak alkotásai – amely képes a „semmiből egy új világot teremteni”. A szellemi alkotások joga az alkotó és értékteremtő ember és az ember által „teremtett új világ” védelmében egy kizárólagos jogot biztosít az alkotó egyénnek saját alkotásán, ha az megfelel bizonyos feltételeknek. Célja az alkotó egyén számára kizárólagos jog, illetőleg megfelelő jogvédelem biztosítása. Két fő területe a szerzői jog (copyright law) és az iparjogvédelem (industrial property law), melyek mára már szintén önálló jogággá fejlődtek és további számos részterületet ölelnek fel, úgy, mint szoftverjog, védjegyek, mintaoltalmak, irodalmi művek és az ezekhez kapcsolódó felhasználási, hasznosítási és használati szerződések.
Napjainkra bebizonyosodott, hogy a gazdasági életben egy jól működő ötlet, elképzelés vagy megalkotott mű csak akkor váltható hosszabb távon kézzel fogható vagyoni előnyökre, ha azt megfelelően, a jog eszközeivel védjük. Egy országosan (vagy akár Európa szerte) ismert és elismert termék, vagy szolgáltatás, amelyet a fogyasztók és az üzleti partnerek is könnyen azonosítanak, nem létezhet védett márkanév vagy más oltalmazott külső jellegzetesség nélkül.
Szerzői jog
A MAGYAR SZERZŐI JOGI SZABÁLYOZÁS VÉDELEMBEN RÉSZESÍTI AZ IRODALOM, TUDOMÁNY, MŰVÉSZET MINDEN ALKOTÁSÁT. A SZERZŐI JOG KÖRÉBE TARTOZNAK A SZOFTVEREKKEL, GYŰJTEMÉNYES MŰVEKKEL KAPCSOLATOS JOGOK, VAGY PÉLDÁUL A KIADÓI SZERZŐDÉSEKRE VONATKOZÓ JOGI SZABÁLYOZÁS.
Szerzői jogi törvényünk védi az irodalom, tudomány és művészet minden alkotását, azok egyéni és eredeti jellege alapján, ilyen alkotás lehet például a szoftver, színmű, zenemű, rajz, festmény, fotóművészeti alkotás, de akár a jelmez vagy díszletterv is. Sokszor nem egyszerű feladat definiálni, hogy egy mű mitől egyéni és eredeti. A szerzői jog tehát nem egy speciális ’terméknek’ nyújthat védelmet, hanem a legváltozatosabb ’szellemi termékeknek’. Ehhez a szakterülethez tartozik a szoftverjog, mely speciális területen irodánk széleskörű tapasztalattal rendelkezik, rendelkezésére állunk ezen felül az irodalmi művekhez kapcsolódó kiadói szerződések, elkülönült franchise szerződések véleményezésével és elkészítésével kapcsolatban, továbbá szakmai segítséget nyújtunk a know-how és más kapcsolódó területeken felmerülő jogi kérdéseket illetően is.
SZEMÉLYHEZ FŰZŐDŐ JOGOK VÉDELME
A JOG ÁLTALÁNOS VÉDELEMBEN RÉSZESÍTI A SZEMÉLYISÉGI JOGOKAT, EZ A VÉDELEM LEHETŐSÉGET BIZTOSÍT ARRA, HOGY MINDEN TERMÉSZETES SZEMÉLY SZEMÉLYISÉGÉT SZABADON ÉRVÉNYESÍTHESSE, MÁSOK JOGAI ÉS A TÖRVÉNY KORLÁTAI KÖZÖTT.
A jogi személyek személyhez fűződő jogai is hasonló védelmet élveznek, amennyiben azok jellegüknél fogva nem csupán az emberhez fűződhetnek.
Ezek a jogok a személyek integritásától kezdve (például a testi épség és az egészség védelme, a személyes szabadság, a lelkiismereti szabadság, magánélet, személyes adatok védelme, a becsület és jó hírnév védelme, titokvédelem, képmáshoz-és hangfelvételhez való jog), egészen a személyről létrehozott produktum védelméig (képmás és hangfelvétel oltalma) terjednek. Irodánk segítséget kínál a személyhez fűződő jogok megsértése vagy annak megelőzése esetén — ideértve a munkahelyi szabályzatokat, kártérítési ügyek ügyintézését és a perbeli képviseletet is.
IPARJOGVÉDELEM
AZ IPARJOGVÉDELEM SOKKAL HETEROGÉNEBB, MINT A SZERZŐI JOG, MAGÁBA FOGLALJA A VÉDJEGYEKRE, FORMATERVEZÉSI MINTAOLTALMAKRA, HASZNÁLATI MINTÁKRA ÉS A SZABADALOMRA VONATKOZÓ JOGI SZABÁLYOZÁST. SZINTÉN IDE TARTOZIK A KNOW-HOW ÉS A FRANCHISE.
- VÉDJEGY: A védjegy a termék vagy szolgáltatás bejegyzett neve, logója, amely egyértelműen megkülönbözteti és egyben jogi eszközökkel védi a terméket másokétól. Ha úgy gondolja, hogy egy olyan terméket forgalmaz vagy szolgáltatást nyújt, amely jobb, mint a versenytársaké, akkor egész biztos szüksége lesz egy védjegyre. A védjegy több, mint a logó és név; nem csupán megkülönböztet, hanem jogi védelmet is jelent, ugyanis termékeit és szolgáltatásait versenytársai nem forgalmazhatják ugyanazon a márkanéven. A védjegy által nyújtott védelem lehet nemzeti (tehát csak az adott országban, pl. Magyarországon érvényes), közösségi (mely lehetővé teszi, hogy egy bejelentéssel az Európai Unió valamennyi tagországában ugyan azt a védettséget élvezze) vagy akár nemzetközi (szinte a világ valamennyi országára egy vagy több lépésben kiterjeszthető). Ügyfeleink rendelkezésére állunk általános, védjeggyel kapcsolatos tanácsadással, védjegy bejelentéssel, szükség esetén pedig a védjegy megóvása érdekében felszólalással hazai, közösségi és nemzetközi védjegyekkel kapcsolatban.
- FORMATERVEZÉSI MINTAOLTALMAK: Az oltalom kizárólagos jogot biztosít a jogosultnak a minta hasznosítására, illetve a fellépésre az engedély nélküli használóval szemben. A vonatkozó jogszabályi rendelkezések alapján formatervezési mintának minősül valamely ipari, vagy kézműipari árucikk egészének vagy részének a megjelenése.
- HASZNÁLATI MINTA, SZABADALOM: Ezen, műszaki gyökerű oltalmak ügyeiben is eljárunk, szükség esetén élvonalbeli szabadalmi ügyvivő partnerirodánk közreműködésével.
TITOKTARTÁS
SZINTE MINDEN SIKERES CÉG SZÁMÁRA ELEMI ÉRDEKKÉ VÁLIK EGY OLYAN TITOKTARTÁSI SZABÁLYZAT LÉTREHOZÁSA, MELY VÉDI A BIZALMAS ÜZLETI TITKOT, VAGY A KNOW-HOW-T.
Ilyen szerződések és nyilatkozatok elkészítésében nyújtunk segítséget, konzultációt egészen a munkatársak megfelelő tájékoztatásáig a titoktartási szerződés rendelkezéseinek betartásával, alkalmazásával kapcsolatban.